Logickým trendem ve výrobních podnicích je integrace systémů po horizontální i vertikální linii. MES systémy hrají nezastupitelnou roli v překlenutí propasti mezi podnikovými informačními systémy (ERP) a systémy pro automatizaci výroby (PLC). Zatímco podnikové informační systémy jsou centralizované, řídicí jednotky ve výrobě jsou ze své podstaty distribuované. S rozdílnou povahou těchto systémů se snaží vypořádat distribuované MES systémy založené na principu multiagentních systémů.
Klasické centralizované systémy (zejména plánovací systémy a centralizované řídicí systémy) čelí novým požadavkům moderního výrobního prostředí. Sem patří:
Díky hierarchické povaze jsou centralizované systémy považovány za silně statické s nízkou mírou adaptability na stále dynamičtější změny v zakázkách a výrobním prostředí. Rozhodovací proces je koncentrován na nejvyšších vrstvách pomyslné pyramidy informačních systémů podniku (zejména v systémech ERP a souvisejících nástrojích). Díky tomu plánování výroby s obtížemi reaguje na dynamické změny a vznikající výjimky v nejnižších vrstvách výrobního prostředí.
Růst flexibility ve výrobě lze zajistit pomocí aplikace dvou hlavních strategií:
Za účelem realizace uvedených principů bylo definováno paradigma distribuovaných řídicích systémů (DCS – Distributed Control Systems). Základní myšlenkou DCS systémů je distribuce rozhodovacího procesu a systémových funkcionalit do nezávisle fungujících entit zvaných „holon“ či „agent“.
Zatím se zdá nerealistické, že by v blízké budoucnosti začaly na základě distribučního paradigmatu fungovat současné ERP systémy. Nosnou platformu pro realizaci tohoto principu tedy zaujímají MES systémy. Ty jsou však obvykle založeny na principu centralizace. V další části bude popsán způsob distribuce typických MES funkcí. Nejprve se ale podívejme na jednu konkrétní architekturu, kde si popíšeme jednotlivé entity použité pro distribuci MES funkcí.
Vezměme si jako příklad distribuované architektury koncept PABADIS, který vznikl pod hlavičkou Evropské unie (6. rámcový program) za účasti společností SAP, Siemens, Rakouské akademie věd, Fiat a dalších.
PABADIS přináší kompletní vertikální integraci podnikových systémů ERP, MES systémů a systémů pro automatizaci dle paradigmatu distribuovaných systémů.
Na straně rozhraní s ERP existují tři základní entity:
Jádro MES systému tvoří:
Na straně rozhraní se systémy pro automatizaci stojí:
Pomocnými nástroji MES jsou:
OA a RA jsou zodpovědní za plánování realizace výrobních příkazů včetně zajištění výrobních zdrojů. Rozhodovací proces je realizován skupinou OA, kteří pracují nezávisle na sobě, ale koordinují svoje akce a rozhodnutí podle výrobních zakázek, jež realizují, a podle množiny pravidel, které zajišťují nesobeckost těchto agentů při jejich rozhodování.
Důležitým krokem v životním cyklu výrobní zakázky je plánování. Plánování v distribuovaných systémech se skládá ze zdrojově orientovaného plánování a zakázkově orientovaného přeplánování. V první fázi určí OA časový rámec pro realizaci přiřazeného segmentu výrobní zakázky.
V další fázi OA požádá AB o zdroje s potřebnými schopnostmi. Operace výrobní zakázky nejsou vázány na konkrétní stroje, ale odkazují se pouze na požadované schopnosti zdrojů (typy zdrojů). To zvyšuje flexibilitu systému při přeplánování zakázek.
OA obdrží adresu RA, který je schopen daný segment zakázky provést. OA tomuto RA pošle časový rámec, ve kterém by se daný segment měl zrealizovat.
V následující fázi komunikuje vybraný (vedoucí) RA s ostatními RA majícími stejné schopnosti. Vedoucí RA osloví podobné RA s dotazem na jejich dostupnost v požadovaném časovém rámci. Dostupní RA jsou zařazeni do vytvořeného clusteru.
Po vytvoření clusteru začíná hledání kvazi optimálního řešení. Jednotliví RA vytvářejí návrhy řešení, ze kterých vedoucí RA vybírá. RA používají hodnotící funkci, která posuzuje dostupnosti a ceny zdrojů stejně jako délky vzniklých prostojů a délky běhu strojů. Cílem je vytvoření optimálního řešení pro daný zdroj s ohledem na efektivní využití všech zdrojů.
Poté co vedoucí RA obdrží všechny návrhy řešení od jednotlivých členů clusteru, vybere na základě parametrů daných od OA nebo nastavených globálně pro celý provoz jedno z předložených řešení a zašle jej na OA. Úkolem OA je pak zhodnocení vybraného řešení a rozhodnutí o tom, zda bude přijato nebo odmítnuto.
Pokud je řešení přijato, alokuje si OA potřebné zdroje. Pokud je řešení odmítnuto, existují dvě varianty dalšího postupu:
Přeplánování výrobních zakázek je základním prvkem distribuovaných řídicích systémů. V centralizovaných systémech k přeplánování dochází, když nastane výpadek zdrojů nebo při změnách objednávky. Znamená to obvykle přeplánování celé produkce. Ale v případě distribuovaných systémů je přeplánování základním prvkem, ke kterému pravidelně dochází v určitých fázích produkce a které má za cíl udržovat změny lokálně a snižovat úsilí nutné ke změně plánu.
V předchozích kapitolách byla zmíněna dekompozice zakázky. Ta je možná, pokud výrobní zakázku lze rozdělit na autonomní a souběžné subčásti zpracovávané různými OA. Struktura výrobní zakázky je klíčovým faktorem v distribuci MES.
Základní popis výrobní zakázky obsahuje informace o produktu, množství, datum a čas dokončení apod. Dalšími články výrobní zakázky jsou:
Mezi funkce MES systémů patří sběr dat, sledování produktu, genealogie dávek, správa dokumentů aj. Některé z těchto aktivit provádějí OA a RA. Existují ale centralizovaně orientované agenty OAS a RAS (Order Agents Supervisor, Resource Agents Supervisor), které se jednak starají o řízení aktivit jednotlivých agentů, ale co hlavně vykonávají, je poskytování vazby mezi vrstvami pomyslné automatizační pyramidy (mezi vrstvou MES a ERP). V rámci tohoto úkolu provádějí základní dvě skupiny aktivit:
Paradigma distribuovaných systémů je o krok dál posunuto architekturou PABADIS PROMISE, která zavádí spojení materiálového a informačního toku. Spojení je realizováno pomocí RFID čipů nové generace, které obsahují řídicí a kmenové informace o výrobní zakázce a jsou připojeny přímo k výrobku. Tyto RFID čipy představují mobilní softwarové agenty, na kterých je založena distribuovanost výrobního systému. Když společně s výrobkem přijde mobilní softwarový agent nahraný v RFID čipu na výrobní stanoviště, jsou z něj načtena data, která slouží k zajištění zpracování výrobní operace, k naplánování dalších kroků a přesunu materiálů/výrobku. Agenty zdrojů jsou pak uloženy ve výpočetních jednotkách jednotlivých zdrojů.
Nová architektura by měla mimo jiné přinést výhody v podobě větší nezávislosti na ERP, toleranci vůči výpadkům sítě, synchronizaci materiálových a informačních toků, autonomní komunikaci mezi agenty bez intervence centrálního systému, apod.
Jmenované přínosy však nejsou jednoznačné. Můžeme najít okolnosti, za kterých těchto výhod nedosáhneme. Podívejme se na některé z nich:
Existují ale i další oblasti, se kterými se musí architektura PABADIS PROMISE vypořádat:
Systémy pro decentralizované řízení výroby založené na distribuovaných softwarových agentech je možné použít pro produkty s vysokou mírou variability při menších výrobních sériích. Dobrým příkladem může být automotive, kde je finální výrobek s vysokou cenou a velkou mírou customizace. Mezi další možné oblasti aplikace distribuovaného způsobu řízení patří nábytkářský průmysl, automobilový průmysl včetně subdodavatelů, doplňky v leteckém průmyslu, chemická a potravinářská výroba.
Praktická aplikace architektury PABADIS se uvádí například u společností Rittal a Hatzopoulos. První z nich je německý výrobce z Herbornu specializující se na průmyslové skříně. Druhou zmiňovanou společností je Hatzopoulos zabývající se flexibilní výrobou balicích materiálů pro potravinářské společnosti.