Už dlouho všude kolem vídáme slova jako digitalizace, Průmysl 4.0, spousty zkratek jako MES/MOM, PDM, APS, a v poslední době se k tomu ještě jako zjevení přidává všespásná umělá inteligence – AI.
Jsem příznivcem zdravého rozumu, tedy v tomto případě postupného a neustálého zlepšování. Vřele bych proto doporučil všem, kterým v této oblasti ujel nebo ujíždí vlak, jít na věc sice rázně, ale postupně. Tedy nedoufat v zázraky AI a nejdřív pěkně dohnat vagón po vagónu.
Za mne je tím nejdůležitějším krokem nasazení MES systému. Tedy ne že by výroba nešla ještě chvíli řídit postaru, ale s MESem:
- Získáte tvrdá data ze strojů a od operátorů, na kterých můžete dál stavět
- Zautomatizujete základní výrobní procesy
- Přinesete první reálné úspory a zvýšení efektivity
Super, tahle jízda se vyplatí! Když investuji do pořádného MES systému (ne do levného udělátka umožňujícího pouze sběr dat a základní funkcionality typu odvody práce), můžu postupně zavádět další a další funkcionality neboli uživatelské scénáře. Od těch jednoduchých až po náročnější, jako je třeba kapacitní plánování výroby APS. Dalším krokem pak může být implementace a integrace systémů jako je PDM, apod.
Jakmile budete mít spolehlivá data a optimalizované procesy, dává smysl začít přemýšlet o AI. Protože bez dat je AI… no, úplně hloupá.
Tak co, jdete na to postupně, vagón po vagónu? Nebo věříte v kouzlo okamžitého zázraku AI?
Tomáš Hradský
CEO
PHARIS, s.r.o.